املاک آریان

اطلاعات املاک

وبلاگ

کنترل ستون های فولادی متصل به دیوار برشی شرکت المان توسعه دنیا | metal-deck

کنترل ستون های فولادی متصل به دیوار برشی شرکت المان توسعه دنیا | metal-deck

در زمان‌های گذشته از دیوارهایی با مصالح بنایی توپر عرش سازان سام دک غیرمسلح استفاده می‌شد. امروزه مشخص شده است که این نوع دیوارهای برشی مقاومت بسیاری در برابر زلزله ندارند. بنابراین اکنون به جای استفاده از آن‌ها، از آجرهای توخالی پرشده با دوغ آب استفاده می‌گردد. در حالت کلی، دیوار برشی کار شده در سازه‌ها تا حدودی به اندازه و شکل ساختمان بستگی داشته و براساس شکل و مصالح طبقه بندی می‌گردند. با توجه به بررسی شرایط محل پروژه و تحلیل سه بعدی، انواع مختلف دیوارهای برشی طراحی و به کار برده می‌شوند.

  • علت نام‌گذاری دیوارکشی بدین دلیل است که بیشتر فشارهای جانبی که از سوی بارهای برشی بر ساختمان وارد می شود را تحمل می‌کند و باعث تحکیم ساختمان‌ها خواهد شد.
  • با مطالعه مقاله ” وصله اتکایی “ آگاهی بیشتری نسبت به انواع وصله آرماتور مانند اورلپ، کوپلینگ و فورجینگ پیدا کنید.
  • در صورتی که ضخامت دیوار در ارتفاعات مختلف متغیر باشد، می توان برای مهار کردن آن ها از بلت های مهاری با طول های مختلف استفاده گردد.
  • شکل و موقعیت پلان دیوار‌های برشی تاثیر به سزایی در رفتار کلی سازه دارند.
  • از مزایای دیگر این محصول صرفه‌جویی در مصرف فولاد، افزایش فضای مفید طبقات، کاهش خسارت به عناصر غیر سازه‌ای و امکان جانمایی در فضاهای محدود است.
  اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران قوانین مربوطبه صنف مشاورین املاک تهران وکیل داتکام

برای این عمل لازم است که دیوار از طریق کاشت میلگرد و ارماتور پیوسته به چند قسمت تقسیم گردند در این حالت به صورت داخلی با بولت و به صورت خارجی با الیاف FRP  محصور می‌گردند. برای جبران ضعف برشی دیوار، الیاف FRP تک جهته در راستای طول دیوار موازی با آرماتورهای عرضی به صورت افقی در دو وجه دیوار FRP نصب می‌گردد. نحوه عملکرد FRP بدین صورت می‌باشد که پس از ایجاد ترک برشی در بتن، کرنش در  FRP در آن منطقه افزایش یافته و نیروها به FRP منتقل می‌گردد. نتایج نشان می‌دهد که تقویت برشی دیوار با صفحات FRP سبب افزایش مقاومت تسلیم، مقاومت نهایی و شکل پذیری دیوار می‌گردد. ظرفیت برشی FRP در این حالت بر اساس ظرفیت برشی مقاطع مستطیل شکل دورپیچ شده با الیاف FRP مشخص می‌گردد.

روش های مقاوم سازی دیوار بتنی

همزمان با اجرای این فرایند لازم است برای محکم کردن قالبها بر روی دیوار اقدام کنید تا از خروج قالبها از حالت شاقولی و شکم دادن آنها در مرحله بتن ریزی جلوگیری شود. برای این کار می توان از جک های قالب بندی، لوله های با مقاومت کافی و بست های خروسکی، چهارتراش های چوبی و پروفیل های فلزی، سولجر و براکت های ویژه قالب بندی دیوار بتنی و سایر ابزارهای   کاربردی استفاده کرد. اجرای دیوار برشی بتنی و اجرای دیوار حائل باید کاملا اصولی باشد تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود.

پخش سنگ رنگ های مختلف

در آخرین نسخه از مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ویرایش 99 طراحی دیوارهای سازه‌ای (سیستم دیواربرشی) تنها در دو حالت شکل پذیری معمولی و  ویژه ارائه شده است. در واقع در این ویرایش از آیین نامه سیستم دیواربرشی با شکل‌پذیری متوسط حذف شده است. طراحی دیوار برشی بتنی در سازه فولادی دارای نکات دقیق و مؤثری در طراحی سازه است.

  رشد 1.9 درصدی طرح نهضت ملی مسکن در هفته گذشته

دیوار بنایی چیست؟

۲- بعد از اتمام قالب بندی دیوار شروع به بستن پشت بند می نماییم که با استفاده از لوله داربست و یا چهارتراش به یک پارچه شدن قالب توسط پشت بند کمک می کنیم . در شکل زیر مشاهده می‌کنید که میلگردهای طولی المان مرزی کمانش کرده‌اند. به همین دلیل است که باید در المان مرزی آرماتورهای طولی را با خاموت محصور کرد. برای آرماتور گذاری دو انتهای دیوار نیاز است که با استفاده از یک خط کمی وسط دو انتها را مشخص کنیم. خیر؛ در المان مرزی آرماتورهای عرضی متراکم‌اند (مانند ستون)، یعنی در ناحیه بحرانی آرماتورهای عرضی متراکم‌تر قرار می‌گیرند و این موضوع ربطی به آرماتور طولی ندارد. همچنین در طراحی دیوار به روش Simplified C & T، ETABS از پارامترهای PT-Max و PC-Min استفاده میکند.